Segata Sanshiro


Segata Sanshiro – opravdový hrdina Segy

Jméno: Segata Sanshiro (せがた三四郎)
Národnost: Japonská
Věk: Neznámý
Výška: 180 cm
Váha: 74 kg
Příbuzní: Žádní nejsou známi

Mezi jeho zvláštní dovednosti patří:
– třetí dan černý pás v judu
– první dan černý pás v karate
– mistrné užívání různých mečů, nožů, atd.
– mistrná taktika

Segata Sanshiro není nikdo jiný než osoba, která sama dokázala udržet Sega Saturn na trhu až do konce roku 1998. Bohužel jen v Japonsku – Saturn byl totiž v Evropě a Americe v roce 1997 už mrtvý. Nejspíš hlavně díky špatnému marketingu, protože reklamy na Saturn např. v Americe byly špatné, obzvláš? v porovnání s těmi na Sony Playstation. Lineup her taky nebyl nic moc a zatímco na Playstation vycházely 3D tituly, Saturn byl spíš víc 2D stroj a tento typ her se mimo Japonsko neprodával tak dobře – jen si vemte kolik z nás například zná série Puyo Puyo nebo Puzzle Bobble? Nebo Keio Flying Squadron? Navíc i když byl Saturn v mnoha ohledech výkonější než Playstation, bylo díky jeho mnoha CPU složité na něj programovat. Díky tomu bylo portování her Playtation -> Saturn velmi obtížné, protože programátoři museli přepracovat celou hru do prostředí Saturna. Pouhé převedení hry, které provádělo hodně vývojářů, se tak projevilo v trhání, zpomalování, zhoršené grafice a celkově horší hratelnosti (například Castlevania). To Saturnovi ještě zhoršovalo jeho image.

Ne tak v Japonsku.

Vývojáři tam vydali plno kvalitních 2D titulů a stejně tak i několik dechberoucích 3D her – bylo zde vydáno celkem přes 800 her pro Saturn, zatímco v Evropě a Americe to bylo jen okolo 200-300 titulů. Ale Saturn se tam nestal hitem jen díky tomu, ale především díky muži jménem Segata Sanshiro.

Segata Sanshiro byl hrán hercem jménem Hiroshi Fujioka (narozen: 19. února, 1946), který propůjčil svůj hlas Ryovu otci v sérii Shenmue, ale spíš je známější z filmu  Kamen Rider. Nápad na postavu jménem Segata pochází z Kurosawova filmu "Sanshiro Sugata", příběhu o muži překonávajícím různé překážky při učení  juda (Osobně jsem ten film neviděl, ale většina stránek tvrdí že pochází z tohoto filmu a těžko se dá uvěřit, že by to byla jenom shoda jmen).
Segata ale narozdíl od tohoto chlápka vlastně netrpí vůbec, protože ve skutečnosti má k dispozici nadlidskou sílu, sílu Sega Saturn.

Jakožto nejlepší reklamní kampaň jakou kdy SEGA vytvořila a nejspíš i nejlepší reklamní kampaň celého videoherního trhu jaká kdy byla, Segata rozhodil sandál každému kdo nehrál kvalitní Sega Saturn hry. Později vyhrál pro Japonsko Fotbalový Světový Pohár, zachráníl lidi z hořícíh domů a všem předváděl své  neomezené schopnosti a znalosti, všechny tvořené jeho oddaností firmě SEGA a konzoli Sega Saturn.Jeho bojový pokřík "Sega Saturn, Shiro!" se víceméně stal hymnou samotné konzole Sega Saturn. Za povšimnutí také stojí dvojznačnost slova "Shiro", které může znamenat jak slovo "hrát (si s něcím, v tomto případě Sega Saturn)" tak i slovo "bílý" což byla barva mnoha japonských Saturnů, včetně těch, které se objevovaly v každé reklamě se Segatou. Tyto reklamy se začaly v televizi vysílat koncem roku 1997 a běžely asi rok.

Když byl Saturn opuštěn a na trhu se objevila Sega Dreamcast, přišel Sanshirův konec v podobě reklamy, ve které se objevila raketa, odpálená nejspíš Sony, namířená na vedení SEGA v Tokyu. Sanshiro hrdinně skočil na raketu a holýma rukama ji nasměroval k obloze, kde zemřel při následující explozi. Na konci reklamy je řečeno, že "Segata Sanshiro bude dál žít v našich srdcích."

Segata Sanshiro byl opravdovým herním idolem, vyjímečnou a jedinou skutečnou legendou v herním průmyslu a videoherní maskot. Jeho popularita byla tak obrovská, že kromě svých slavných reklam pronikl i do mnoha dalších oblastí, konkrétně měl svou vlastní písničku (později vydanou na CD jakou soundtrack), remixované soundtracky, hru celou věnovanou jen jemu (pojmenovanou "Segata Sanshiro Shinkenyugi"), objevil se v japonské verzi Virtua Fighter 4 jako skrytá postava, vvyráběly se jeho akční figurky a bůh ví kolik dalších věcí. Dokonce jsou na něj odkazy v některých dnešních hrách (jmenovitě "Rent-a-hero No. 1" – na Dreamcastu a Xboxu.) a stejně tak zasáhl i internet mnoha malými a těžko postřehnutelými fan stránkami.
Písnička ve formátu MP3.
Pokus o překlad slov písničky:

Segasaturn Shiro! od Segata Sanshiro

Osamělý muž, jenž zasvětil svou duši cestě her
Dnes přichází zas
Ztrestá každého kdo nebere hraní vážně
Jejich zbitá těla nikdy nezapomenou!

[sborový zpěv] Segata Sanshiro, Segata Sanshiro! Sega Saturn… shiro!

Hrají tenis, zpívají karaoke, flirtují v klubech…
Copak nemají na práci důležitější věci?
Ti jenž neberou hraní vážně
Ptá se jich v hloubi jejich srdcí

Segata Sanshiro, Segata Sanshiro! Sega Saturn… shiro!

(hlas Segaty)
Mládenci… je ve vašem životě něco, čemu jste úplně oddaní? Něco do čeho jste ponořeni tak hluboce že byste za to položili život? Musíte hrát na Sega Saturn! Hrát… dokud vám neupadnou prsty! Dokud vám neupadnou prsty!

I když se ženou za sexem, tím malicherným potěšením
Jejich duše zůstanou prázdné
Ti kdož hluboce neproniknou do hraní
Shledají svá těla těžce zbita!

Segata Sanshiro, Segata Sanshiro! Sega Saturn… shiro!

Bílá oblaka plovoucí po obrovské modré obloze
a vařící rudá krev prolitá v divokém hraní
Ti kdož se vzdají v půli cesty
Jejich zbitá těla nikdy nezapomenou!

Segata Sanshiro, Segata Sanshiro! Sega Saturn… shiro!
Segata Sanshiro, Segata Sanshiro! Sega Saturn… shiro!

001 – Christmas with Segata                        002 – Segata Beats Up Kids
           

003 – Segata Wins Bomberman Battle          004 – Segata Trains
           

005 – Segata Breaks Bricks                         006 – Segata Versus Pitching Machine
          

007 – Segata and Sakura alternate version    008 – Segata the Soccer Coach
         

009 – Segata Beats up Dancers at Club        010 – Segata's Interpretive Dance
           

011 – Segata Knows CPR                           012 – Segata Skates
           

013 – Segata in the House of the Dead         014 – Segata Guts a Fish
           

015 – Segata Wachenroder                          016 – Segata the Goalie
           

017 – segata Baseball                                   018 – thousand segata
           

019 – Segata's Finale                              020 – Segata the game
           
    

Napsat komentář