Atari 2600

 

Počátkem 70. let minulého století (to zní srandovně, co :)) zažil herní průmysl první komerční úspěch. Americké veřejnosti byl představen Pong, Tank a další interaktivní videohry, které tehdy obsadily zábavní parky, bary a herny. Tyto hry měly takový úspěch, že díky nim vznikl zájem vytvořit jejich domácí verze…

 

 

Stručná historie Atari 2600


Počátkem 70. let minulého století (to zní srandovně, co :)) zažil herní průmysl první komerční úspěch. Americké veřejnosti byl představen Pong, Tank a další interaktivní videohry, které tehdy obsadily zábavní parky, bary a herny. Tyto hry měly takový úspěch, že díky nim vznikl zájem vytvořit jejich domácí verze, takže v roce 1975 Atari představilo Home Pong ze který se stal hitem. Další společnosti jako Magnavox a Coleco ho následovaly a vydali své vlastní konzolové hry. Pak v roce 1976 Fairchild Camera and Instrument předvedli Channel F system, první domácí videoherní konzoli na kartridže. Průmysl viděl v kartridžových systémech budoucnost videoher a začal směřovat tímto směrem. V lednu 1977, RCA vydala Studio II, další systém založený na kartridžích, i když obraz byl jen černobílý a vypadal zaměřený spíš na vzdělávací tituly. Potom v říjnu 1977 Atari vydalo Atari VCS (Video Computer System) společně s devíti hrami. Tento systém, později přejmenovaný na Atari 2600, rychle ovládl herní průmysl po mnoho následujícíh let.

Díky přeplněnému trhu byly vánoce roku 1977 pro herní průmysl velmi těžkým obdobím a Atari 2600 byl jediný systém, který dokázal tento čas přečkat bez úhony. Atari zažilo v roce 1978 období skvělých prodejů a výborné letní prázdniny, protože vydalo další hry jako Outlaw, Spacewar a Breakout. Nicméně uvnitř Atari nebyla atmosféra moc klidná. Nolan Bushnell, vynálezce pongu a zakladatel Atari, opustil společnost a koupil Pizza Time Theater, ze které se později stala úspěšná sí? Chuck E. Cheese! V roce 1979 Atari pokračovalo v našlápnutém trendu a vydalo dalších 12 her, které se opět setkaly s úspěchem. Nicméně proti Atari teď stála tvrdší konkurence v podobě Mattel Intellivision a Magnavox Odyssey2.

Atari pro svou konzoli v roce 1980 potřebovalo mega-hit, aby rozdrtilo konkurenci a našlo ho v domácí verzi japonské hry s názvem Space Invaders. Stala se natolik populární, že lidé si kupovali Atari 2600 jen kvůli tomu, aby si doma mohli Space Invaders zahrát. Následně Atari vydalo hru Adventure, která se stala první videohrou, která obsahovala Easter Egg – umístění objektu na určité místo odkrylo jméno programátora Warrena Robinetta. Rok 1980 byl důležitím i z dalšího důvodu – vznikl úplně první third party softwarový producent Activision. Společnost byla založena čtyřmi zaměstnanci  Atari, kteří nebyly spokojení s pracovními podmínkami ve společnosti. Na úvod vydali čtyři hry: Dragster, Fishing Derby, Checkers a Boxing. Veřejnost hry přijala velmi kladně a ukázalo se, že Atari 2600 bylo schopné zvládnout lepší hry, než jaké vyvýjelo samo Atari. Atari se pokusilo zabránit Activisionu v prodeji her, ale selhalo a Activision toho roku vydělal 70 milionů dolarů.

Rok 1981 byl pro herní průmysl v podstatě závodem mezi 2600 a Intellivision. Intellivision sice byl v některých ohledech technologicky vyspělejší, nicméně 2600 stále vedlo v prodejích. Atari vydalo domácí verzi hry Asteroids, která pro něj byla dalším obrovským úspěchem. Inspirována úspěchem Activisionu, vznikla další vývojářská společnost s názvem Imagic. Ta ale až do roku 1982 nevydala žádnou hru. V Texasu byla založena další společnost Games by Apollo a ještě toho roku vydala několik her.

Coleco vstoupilo na trh v roce 1982 vydáním své graficky vyspělejší konzole Colecovision. V reakci na tuto novou konzoli Atari vyrobilo 5200, systém na srovnatelné úrovni. 2600 ztratila $100 na ceně aby zůstala konkurence schopná. Pak společnost jménem Arcadia vydala periferii s názvem Supercharger, která přehrávala hry z audiokazety. To umožnilo zvětšit kapacitu a rozšířilo možnosti 2600.

 

 

Toho roku Atari vydalo Pac-Man a E.T., dvě neuvěřitelně přehypované hry, které se staly velkým propadákem. I když se Pac-Mana prodalo mnoho kusů, byl shledán špatnou konverzí arkádového hitu. Nicméně touto dobou vznikla řada dalších vynikajících her pro 2600 a ta se stále dobře prodávala.

Už od dob založení Activision Atari bojovalo s third party producenty, aby mu nekradly zisky z prodeje her. Nakonec byl tento problém vyřešen, když Atari povolilo third party výrobu výměnou za licenční poplatky. Najednou se vyrojilo plno společností a v roce 1982 tak byly k vidění hry od firem jako Venturevision, Spectravision, Telesys, CBS, 20th Century Fox, US Games, M Network, Tigervision, Data Age, Imagic a Coleco. Dokonce existovala i společnost, která vydala sérii tzv. X-Rated (nemravných :)) her pro 2600 nazvaných Mystique. Tento rok byl pro Atari úspěšný, ale zdálo se, že je na trhu přebytek software. I když pořád vznikalo hodně kvalitních titulů, zvyšoval se počet rychlokvašků, protože se výrobci snažili rýžovat peněz kolik se jen dalo.

Do vlaku naskočily další společnosti v roce 1983. Zimag, Ultravision, Amiga a další vyráběli hry a příslušenství. Zdálo se, že je na trhu až moc výrobků snažících se uspokojit poptávku a jak se záhy ukázalo, bylo tomu tak. Koncem roku začaly společnosti krachovat. US Games, Data Age, Games by Apollo, Telesys a další museli ukončit svou existenci kvůli slabým prodejům. Nastal velký videoherní krach a všechny společnosti to poci?ovaly na vlastní kůži.

Rok 1984 byl pro Atari 2600 rokem stagnace a jeho cena klesla na $40-$50. Mnoho lidí tehdy tvrdilo, že videoherní průmysl je mrtvý. Nicméně Atari všechny překvapilo ohlášením výroby Atari 7800 a navíc slíbilo víc her pro 2600 s lepší grafikou a zvukem. Bohužel se tak ale v roce 1984 nestalo, protože Atari prodalo svou videoherní divizi Jacku Tramielovi, který věřil, že videoherní systémy budou nahrazeny domácími počítači. Toho roku už nebyla o 2600 ani 7800 žádná další zmíňka a vypadalo to, že jsou možná mrtvé.

1985 byl pro Atari a videohry obecně, dalším klidným rokem a na 2600 vyšlo jen několik her. Activision vydal Cosmic Commuter a Ghostbusters, ale kvůli malé reklamě se tyto hry neprodávaly moc dobře. Nicméně díky velké knihovně herních titulů a nízké ceně, Atari ještě pořád prodalo v tomto roce přes milion 2600 konzolí.

Protože se trh zdál být mrtvý, nebylo v roce 1986 moc plánů počítajících s videoherními systémy. Pak zčista jasna překvapilo Nintendo, když do Ameriky přineslo NES který se stal trhákem a dokázal, že videohry pořád mají na trhu v USA své místo. Atari se rozhodlo, že by možná nebylo od věci vypustit na trh  7800, které mělo na skladě a vyrobit ještě nějaké hry pro 2600. 7800 bylo vydáno zpočátku s pohými třemi hrami, i když bylo kompatibilní i s hrami pro 2600. Také předělali design 2600 na 2600 Jr., konzoli se stejnými vlastnostmi, ale novým vzhledem a reklamní kampaní. Prodávala se za cenu pod $50. 

V roce 1987 se tak videohry znovu začaly neuvěřitelně dobře prodávat. Atari vydalo několik dalších novinek jako Jr. Pac-Man a také hodně licencovaných her od jiných firem, jako napž. Donkey Kong a Q*Bert. Tyto nové hry se prodávaly za $10-$15. Kupodivu se začalo znovu objevovat i množství her od third party společností jako Epyx, Froggo a Exus. Vypadalo to, že 2600 ještě není mrtvá!

 

V roce 1988 Atari znovu najalo Nolana Bushnella a oznámilo plno nových titulů včetně Secret Quest, hry naprogramované samotným Bushnellem. Atari pokračovalo v produkci těchto konzolí až do roku 1989, ale bylo zřejmé, že 2600 uvedené na trh před víc než desetiletím, už bylo definitivně u konce s dechem. I když se stále vyrábělo a prodávalo mimo USA, v Americe Atari 2600 zakončilo svou pou?. Žádná jiná konzole neměla tak dlouhou historii a neprodávala se v USA tolik, jako Atari 2600.

Dnes má Atari 2600 pořád početné množství fanoušků, kteří si pamatují na nezpočet her, které na něm hráli v průběhu všech těch let. Dokonce na něj vznikají hry od nadšenců, některé z nich velmi profesionálně provedených, vydaných na nových kartridžích s potiskem a návodem. A současný trend hraní retro her přivedl ke znovuobjevení Atari 2600 mnoho dalších herních fandů a tak tato konzole stále žije i po 29 letech od svého vzniku!

Pozn. autorem původního angl. článku je Alexander Bilstein

Parametry hardware:

  • CPU: MOS Technology 6507 @ 1.19 MHz
  • Audio + Video procesor TIA, 160 x ~192 pixel, 128 barev (128 on screen. Max 4 bez efektů na řádek), zvuk 2 kanály mono.
  • RAM (součástí čipu MOS Technology RIOT): 128 bajtů (plus až 256 bajtů vestavěných v herní kartridži)
  • ROM (herní kartridže): 4 KB maxi kapacita (32 KB+ se stránkováním)
  • Vstupy (ovládany čioem MOS RIOT):
  • Dva DE-9[3] porty pro ovladače jako jednotlačítkový joystick, pálka (paddle), trakball, volant, 12-ti tlačítková "klávesnice" (0–9, #, a *) a další third party ovladače s dalšími funkcemi
  • Šest přepínačů (původní verze): Power on/off, TV signál (ČB / barevný), obtížnost pro každého hráče (nazývané A a B), Select a Reset. Kromě spínače power mohly a také měly hry ostatní tlačítka přeprogramované podle potřeby. V pozdějších modelech se přepínače obtížnosti zmenšily a přesunuly na zadní stranu konzole.
  • Výstup:ČB nebo barevný TV obraz a zvuk prostřednictvím RCA konektoru (NTSC, PAL nebo SECAM, podle regionu; herní kartridže jsou mezi  konzolemi jednotlivých regionů zaměnitelné, ale často to způsobuje přeházené nebo chybějící barvy a blikající obraz.)

 

Emulátory

Stella – exitují různé verze tohoto emulátoru pro PC, PDA, Mac s různými OS a najdete je ke stažení na jeho domovské stránce tady
Verzi upravenou pro GP2X si můžete stáhnout zde..

Galerie obrázků her na Atari 2600

Atari VCS

Napsat komentář