Fred Atari 8bit

FRED

Dovolte mi vážení čtenáři, abych Vám představil jednu výbornou scrollovací hopsačku pro Atari. Je to opět hra z Polska od nám již dobře známé firmy L. K. Avalon (a to už značí jistý kus kvality). S touto hrou se podíváme do hlubokého pravěku, ve kterém se dost často bojovalo o přežití. Zde se snažíte dostat zpět domů, což by nemělo být těžké, ovšem pouze v tom případě, že byste nebyly, jak jsem se již zmínil v pravěku. Vaši opravdu dlouhou cestu (plných 10 levelů a jeden těžší než druhý) Vám bude znepříjemňovat mnoho nástrah a živočichů. Jednou z nejnebezpečnějších jsou propadající se kamenné plošinky dost nenápadně umístěné v převisech, po kterých chodíte. Ze zvířeny jsou to pro změnu ptáci kroužící na hlavou. Hází totiž k zemi malé oblázky, které Vás při zásahu lehce zabijí. Pak jsou zde ještě krabi, kteří sami o sobě moc nebezpeční nejsou. Jejich pomalému přešlapování po zemi a kamenech se dá velice snadno vyhnout.

Nebezpečnými se stanou pouze na otevřeném prostranství, kde jich může být i pět, na kterém se zcela volně a nesouměrně pohybují, doplňováni hlídajícími ptáky v oblacích. V tomto případě se vám vyplatí mít u sebe jeden ze speciálních předmětů. Je jím například štít, který je časově omezen a nebo čapku jež Vás dokáže ochránit po delší dobu. Pokud se například projdete kaktusem čapka nezmizí, ale začne jí ubývat ochranná energie. Když zmizí ochrana skončí. Délku působení předmětů lze prodloužit tím, že jich máte u sebe více. Po vypršení funkčnosti jedné čapky se automaticky aktivuje druhá. Dále je zde pro vaši obranu sprej proti hmyzu, kamení jež po cestě sbíráte a v dalších levelech ještě holinka, která Vás ochrání před utopením při pádu do vody.

Všechny tyto předměty jsou schovány ve vázách. Ty lze rozbít kamenem i sprejem. Dále na Vás číhají ještě malé žabky (podobné krabům, jen jsou rychlejší) a bubliny plynu vycházející z bažin. Některé z vodních ploch jsou tak dlouhé, že je nelze přeskočit a musíte je přeskákat po liánách visících ze stropů jeskyní. Na nich se pohybují pavouci. Po ukončení každého levelu se dostanete do bonusové místnosti. Zde v časovém limitu sbíráte objevující se předměty, což se v průběhu dalšího levelu velice hodí. Na tuto akci máte pokaždé třicet sekund. Není to mnoho, ale posbírat se toho dá celkem dost. Grafika hry je opět velice hezká a prostředí nepůsobí mrtvě. Voda se vlní, bublinky stoupají a liány by se ještě mohly houpat. Jestli jsem se v recenzi na Misju zmínil o tom, že hudební doprovod je slabý, tak zde hudba není absolutně žádná. Dokonce ani u titulní obrazovky. Na začátku při nahrávání je sice nádherný obrázek Freda držícího sprej, ale bez hudby působí trošku suše.

Jsou zde i nějaké zvuky, ovšem do hry vůbec nezapadají. Při zabití kraba, ptáka, žáby nebo rozbití vázy se ozve stejný zvuk připomínající prasknutí skořápky ořechu. U sebrání spreje se ozve jakýsi zvuk, jako když přibouchnete ducha do dveří a u čapky jakési zapípání. Hra Vás opět přikove k joystickům a televizím na dost dlouhou dobu. Mě se sice hru podařilo dohrát bez POKE, ale poslední část hry jsem šel zcela bez ničeho, a musel se spolehnout pouze na skákání. Stálo to ale za to. Zážitek byl kouzelný a vydržel na dost dlouhou dobu.

 

 

 

 

HODNOCENÍ

 

grafika *****

zvuky **

hudba

hratelnost ****

 

výrobce L. K. Avalon

rok výroby 1991

země původu Polsko

 

celkové hodnocení 88%

 

pod čarou

Zvuky ach ty zvuky. Hudba? Jaká hudba? Chtělo by to trošku dopilovat hratelnost. Někdy k doskočení na další plošinku musíte stát s Fredem na patách.

jamesD

Napsat komentář