Ninja Commando Atari 8bit

NINJA COMMANDO

Někomu by se mohlo zdát, že pro Atari neexistuje moc her zaměřených na bojové umění. I když nerad, tak bych s ním musel souhlasit. Dneska se budu snažit toto tvrzení alespoň částečně vyvrátit. Ačkoli se tato hra honosí názvem Ninja Commando tak ve hře neuvidíte ani jednoho ninju. Hra se totiž odehrává v podzemních lokacích jakési neznámé planety. Váš úkol spočívá v osvobození této planety od vetřelců a záchrany rukojmích, kteří jsou uvězněni v budovách. Tito původní obyvatelé ve hře sice vidět nejsou, ale na konci hry vám za jejich záchranu poděkují. Prostředí je velice rozmanité a každý level se odehrává ve zcela jiném stylu grafiky. První level je plný budov postavených pravděpodobně z pískovce. Jsou zde dva druhy těchto budov. První vypadají jako obydlí pokročilých Inků a druhé, ač se sem ne zcela hodí, jsou zase hranaté a postavené z cihel. Na pozadí jsou poznat krásně vystínované skalní stěny a převisy. Ze dna jeskyní vyčnívají různě tvarované solné výstupky či minerály obalené zakrslé stromky

Ve hře se setkáte s několika druhy nepřátel. Humanoidních nepřátel jsou dva druhy. Jedni mají helmu hranatou a druzí helmu kulatou jinak se od sebe příliš neliší. Z počátku hry jsou protivníci beze zbraní, ale vy také. Ovšem na rozdíl od nich si můžete zbraň pořídit hned na začátku hry. Zpočátku nepřátele zabíjíte tím, že na ně skočíte (takoví mariovský styl). Za každého třetího panáčka dostanete jinou zbraň. Právě používaná zbraň je vyobrazena v levém horním rohu herního panelu. Zbraně jsou celkem tři. Jako první lze získat hvězdice (od toho pravděpodobně název ninja commando), druhá v pořadí je bomba a nakonec ta nejúčinnější je puška. Ovšem zabít devět nepřátel není nic jednoduchého. Stačí chvilka nepozornosti a je po vás. Vycházejí z budov a pokud se postavíte u východu může se stát, že panáček vyjde přímo do vás. Takovíto kontakt je pro hrdinu smrtelný. Proto si vybírejte taková místa kde se nepřátelé neobjevují a nebo si tam neseskočí, nevyskočí či nedojdou. Ovšem toto lze praktikovat pouze pokud vlastníte alespoň hvězdice.

Dále se ve hře vyskytují i jakési biomechanické koule, které se objevují na různých místech hry. Nebezpečné jsou pouze pokud jich je víc najednou, protože pak dokáží zahradit celou cestu a střelnou zbraní nejdou zničit. Zlikvidovat je můžete pouze skokem, což je ve větším počtu dost nebezpečné. Dále ve hře nepřátelé i střílí a ve většině případů se trefí. Pokud se dostanete do křížové palby je téměř jisté, že umřete vzhledem k nemožnosti se s hrdinou skrčit. Můžete se pokusit z tohoto sevření vyskákat, ale to chce Velkou zručnost. Teď si rozebereme hudbu a zvuky. Hudba pochází z tvorby geniálního hudebníka Adama Gilmora. Úvodní hudba je naprosto dokonalá. Dále ve hře ještě uslyšíte hudby u game over, gratulace a zapisování se do listiny nejlepších hráčů. Všechny se nesou ve stejném duchu a perfektně doplňují hru. Zvuky jsou kapitolou sami pro sebe. Je jich zde dostatek a každý zní tak jak má. Při hodu hvězdice je slyšet proříznutí vzduchu, u bomby výbuch a u výstřelu výstřel. Zvuky sice nejsou samplované ale co se autorovi podařilo vykouzlit ze standardních atari zvuků je úžasné.

Tak a teď jsme si více méně probrali hru a já opravdu nenašel důvod, proč autoři hru pojmenovali Ninja Commando. Bojového umění si zde, až na vrhání hvězdic, také moc neužijete. Hra je perfektně hratelná a grafika je plynulá a rychlá. Ač neoplývá rychlými pěstmi a kopanci hezky se u ní pobavíte. I když to není takový držák jako Misja či Fred vydrží Vám na dost dlouho díky stupňující se obtížnosti a nedočkavosti vidět další krásně graficky zpracované levely.

 

 

 

 

HODNOCENÍ

 

grafika ****

zvuky ***

hudba *****

hratelnost ****

 

výrobce Zeppelin Games LTD

rok výroby 1989

země původu – – – –

 

celkové hodnocení 95%

 

pod čarou

Zde není skoro ani co vytknout. Možná až příliš velkou obtížnost v posledních levelech.

jamesD

Napsat komentář