Mountain Bike – Atari 8bit

MOUNTAIN BIKE

A máme tu další legendární pecku od již profláknutých Zeppelin Games. Jejich předchozí hra Ninja Commando nastavila la?ku dost vysoko, tak se teďka podíváme jestli jejich nový počin bude také stát za to. Po nahrání hry přes systém Turbo 2000, hra se totiž disketové verze nedočkala, jsem netrpělivě čekal co si pro mě herní géniové připravili. U nádherného loga hry se rozezvučela hudba, kterou opět vytvořil Adam Gilmore, Je o něco rychlejší a variabilnější než u NC a už na začátku navodí akčnější atmosféru hry. Že nepůjde o nějaké jednoduché závody jsem se přesvědčil hned na začátku prvního kola. Celou trasu vidíte z profilu včetně Vašeho závodníka. Celý obraz plynule zrychluje a zpomaluje podle rychlosti kola. Na cestě (jinak jistě pohodlné) jsou rozesety různé zábrany, zátarasy, kopce, kopečky, cihlové zdi, ledové plochy, vysuté hřeby atd. Pokud chcete překonat všechny tyto nástrahy musíte se naučit správně řídit kolo a používat rychlost. Na každou překážku totiž platí něco zcela jiného.

Když chcete přejet cihlovou zeď musíte při nájezdu zpomalit a celou dobu si tuto rychlost udržovat, pokud totiž najedete moc rychle, stane se, že prostě spadnete, protože neudržíte balanc. To samé platí i při nájezdu na travnatý kopec, ale s tím rozdílem, že když jste již na hoře můžete zrychlit na maximální rychlost. Ovšem pozor při sjezdu. Celkem prudký sjezd se Vám při vysoké rychlost nemusí podařit sjet bez úhony. Proto si raději ještě před koncem také zpomalte. Ještě se zde vyskytují skokanské můstky, za kterými jsou buďto velké díry, nebo položené sudy. Zde je potřeba se hodně rozjet, abyste měli potřebnou rychlost k přeskočení. Když se totiž rozjedete málo překážku nepřeskočíte a spadnete jak hruška. Barely a velké kameny se vyskytují i bez skokanských nájezdů a proto je musíte přeskočit ručně stisknutím butonu na joysticku.

Jinak zajisté víte co se stane. U ostatních druhů překážek si budete muset sami vyzkoušet co a jak, protože na popis překonání každé překážky nemáme místo. Při odstartování ševelu se pokaždé spustí čas, za který musíte daný level dokončit. Pády nejsou nijak omezeny, jen se zbytečně připravíte o tak vzácný čas. Limit je totiž někdy dost na těsno a máte co dělat, abyste dojeli i bez pádů. Zbylý čas ale nepřijde vniveč, nýbrž za něj dostáváte peníze, které po ukončení každého kola můžete rozfofrovat v obchodě s náhradními díly či vylepšeními. V nabídce je spousta věcí od nových pneumatik až po řetězy na kola. Koupit se dají i bonusy. Například prodloužený čas, vyšší rychlost kola atd. Každý tento bonus je pouze na další level. Některé jsou dost drahé a tak pokud o něj máte zájem musíte si vylepšení či bonusy na několik kol upřít a penízky hezky ušetřit. Doporučoval bych Vám to hned od začátku, protože to ještě nejsou tak potřeba. Více je uplatníte později. Po ukončení nákupu jste opět vrženi na tra? a závod může začít. Pokud jste si koupily například řetězy, můžete přez ledové plochy jet plnou rychlostí a nemusíte se bát, že si natlučete kokos.

Hra se ovládá klasicky joystickem. Nahoru zrychlujete a dolu se zpomaluje. Butonem skáčete. Ovládání složité není, ale je potřeba je umět použít. V pozdějších kolech jsou překážky doslova nasekané na sobě a kočírovat potřebné rychlosti je dost náročné. Hra mě bavila od začátku do konce, jen při jízdě slyšíte pořád jeden a ten samý zvuk. Má to být zvuk jedoucího kala, ale zní to spíše jako rozsypávání špendlíků po podlaze. Hudba při hraní se nekoná, ale jsou zde na rozdíl od Misji melodie u game over i u gratulačky.

 

 

 

 

HODNOCENÍ

 

grafika ***

zvuky **

hudba *****

hratelnost ***

 

výrobce Zeppelin Games LTD

rok výroby 1989

země původu – – – –

 

celkové hodnocení 84%

 

pod čarou

Adam Gilmore je hudební kouzelník, jen při jízdě to chtělo něco na pozadí.

jamesD

Napsat komentář